Автомобіль – це добре, а велосипед – краще. Принаймні так уважають у китайській столиці. Ще 30 років тому в Пекіні велосипед був основним транспортним засобом. За статистичними даними, 1986 року в транспортному потоці на вулицях міст Китаю веломашини становили 63%. Тоді цю східну країну називали “царством велосипедів”. Та часи змінюються. Сучасний діловий ритм диктує новий темп життя. Як і у всіх розвинених країнах, у Китаї на дорогах запанували автомобілі. Й, попри всі переваги цього транспорту, китайці відчули всі його мінуси – загазованість (автомобілі виділяють 22,2% від загального обсягу шкідливих викидів) і затори на дорогах.
Відмовитися від автомобіля як засобу пересування у місті, площа якого становить 16 808 км², нереально. Тож у столиці почали шукати інші шляхи вирішення проблеми. А це, зокрема, збільшення кількості громадського транспорту (до 50% до 2015 року), будівництво нових ліній метрополітену (в середньому, пройшовши приблизно кілометр, можна буде натрапити на станцію метро), ну і, звичайно ж, велосипедний рух. Багато пекінців мають велосипеди, але от використовують їх не так часто, як би того хотілося. Адже інколи, щоби потрапити на роботу, треба подолати десяток кілометрів, а то й більше. А це, погодьтеся, не всім до снаги навіть на велосипеді. Та й де припаркувати двоколісну машину?
Тож задля зручності городян міська влада відкрила пункти прокату громадських велосипедів. Перша година – безкоштовна, за кожну наступну годину треба заплатити один юань (16 центів), але загалом прокат двоколісної машини коштує не більш аніж 10 юанів. Тепер, узявши велосипед в одному з пунктів прокату, ви можете доїхати до іншого, поблизу місця роботи, станції метро чи зупинки громадського транспорту, і там здати його. На пунктах прокату працюють майстри, які стежать за чистотою і справністю веломашин, адже один велосипед використовують дуже часто, інколи до двадцяти разів на день.
Шість автомобілів розвозять велосипеди між різними пунктами, регулюючи їх кількість. Якщо в пункті прокату понад 80% велосипедів, то їх відвозять в інші точки, якщо менш аніж 20%, то додають потрібну кількість машин. Користуються цим видом транспорту і багато іноземців, які постійно проживають у Пекіні. Зараз в Пекіні кільких велосипедів, які здають в аренду уже досягла 25 тис.
Міська влада робить усе задля того, щоби велосипедисти почувалися повноправними учасниками дорожнього руху. Вже почали реконструювати велодоріжки і тротуари. Велосипедні доріжки відрізнятимуться кольором асфальту, а на велостоянках уздовж доріжок з’явиться електронний контроль. Водіїв, які виїжджатимуть на велосипедні доріжки, штрафуватимуть. За планом, упродовж трьох-п’яти років “система повільного пересування” має охопити все місто. А вигоду від цього отримають навіть завзяті прихильники автівок, бо чисте повітря корисне всім.
Юрко БОЙКО